Jonah Hex
A DC univerzum (anti)westernhőse hosszú és viharos múltra tekinthet vissza, mind hivatalos megjelenéseit, mind fiktív életét tekintve. Következzen Jack ismertetője egy öntörvényű, rendkívül csúnya és természetesen halálos kezű vadnyugati igazságosztóról.
•
Hölgyeim és Uraim, kiváló és híres embert köszönthetünk körünkben. Íme, a közismert fejvadász és a dicső déli államok lovasságának egykori dísze, Mister Jonah Hex.
A fenti bemutató egy rosszfiú szájából hangzik el, akit aztán később Mister Jonah Hex annak rendje és módja szerint kilyuggat. Mások ronda fattyúnak vagy istentelen mészárosnak becézik: ebből is látszik, hogy Mister Hex valódi celeb a Vadnyugaton, egy igazi szuperhős, habár nem olyan fotogén, mint várnánk. Ami azt illeti, a modorát sem a kor divatos szalonjaiban csiszolták ily selymesre. Ha vizualizálni szeretnéd, vedd elő Clint Eastwoodot, a szokásosnál mogorvább arckifejezéssel.
Kezdetnek talán célszerű nagy vonalakban áttekinteni hősünk életrajzát. 1838-ban született Coloradóban. Anyja korán lelépett egy kereskedelmi ügynökkel, (mivel) apja egy részeges tahó volt. Az öreg verte a fejébe azokat az egyszerű szabályokat, amelyek szerint azóta is él (és öl). Soha ne verj át senkit. Ne hazudj, ne lopj és ne hajolj meg senki kedvéért. Sose áruld el a beléd vetett bizalmat. Ne okozz fájdalmat, csak ha a helyzet igazolja. És ne tiszteld apádat, mert már mindegyik szabályt megszegte. A vén Woodson Hex aztán a Kaliforniába vezető út felén otthagyja Jonah-t az apacsoknak útadóként. A fiú két évet tölt ott, mielőtt az ilyenkor szokásos dramaturgiának megfelelően megmenti a törzsfőnök életét, és rabszolgából a törzs tagjává válik. A törzsfőnök fia féltékeny lesz (többek között a szintén standard szerkezeti elemként megjelenő szép indián lánnyal bimbódzni kezdő szerelem miatt), és a kajovák csapdájába csalja. Tizenkét évvel és egy polgárháborúval később Hex visszatér az apacsokhoz, hogy párbajra hívja, amiben győz, de a törzsfőnök szerint sportszerűtlenül, ezért egy izzó vassal megdolgozzák a fél arcát. Éééés ezzel szinte kész is az antihős: bárkit (majdnem mindenkit) megöl, ha okot talál rá, bosszúálló angyalként suhan végig a prérin, rettegést csepegtetve istenes és istentelen emberek szívébe. Előbbieket azért ritkábban lövi le. Vagy darabolja fel egy késsel. Esetleg fejszével. A kutyák elé sem veti őket. Az akasztásról nem is szólva. Az élve elégetést pedig tényleg csak akkor alkalmazza, ha morcos.
Mint mondtam, nem szimpla pisztolyhőssel van dolgunk: Hex elképesztő húzásokra képes. Gúzsba kötve, fejjel lefelé lógsz egy kiszáradt fáról a sivatag közepén? Harapd át a téged kóstolgató keselyű nyakát, hogy a csőrével nyiszatold el a kötelet. Az alattad acsargó kojotok tompítják az esést, aztán elrugdoshatod őket.
A félreértések elkerülése végett: Jonah Hex, a képregényfigura 1972-ben született és 1977-ben érdemelte ki először, hogy önálló füzetben (Vol. 1., 92 rész) jelenjen meg. Ez utóbbi sorozatot 1985-ben szüntették meg. Jonah Hex megjelent a Crisis on Infinite Earths ciklusban, több tucatnyi egyéb képregényben (pl. Batman, Superman és kevésbé ismert hősök oldalán vagy ellen), illetve még egy saját, 18-részes kiadásban is. A kilencvenes években három Joe R. Lansdale által jegyzett történetben vették elő: zombikkal és más állatfajtákkal küzdött ismét csak a vadnyugaton. A modern Jonah Hex képregény (Vol. 2.) első része 2005 novemberében jelent meg, és most a 28-ik résznél tartunk. Jó pár rajzoló közreműködött idáig, így Jonah Hex majd minden része új látványvilágot kínál az előzőhöz képest. Szerencsére az írók, Gray és Palmiotti kerülik az igazán misztikus és a western stílustól idegen témákat – talán az egyetlen kitekintés a 22. részben történt, amikor Hex érintőlegesen belekeveredett Thomas Alva Edison és Nikola Tesla harcába.
Jonah Hex szórakoztató igazságtevő: szórakoztató a maga módján és általában igazságot tesz a maga módján. A képregényben megjelenő vidék és lakói talán csak egy vonással kevésbé öntörvényűbbek Hexnél, így a viszonylag gyakran bekövetkező konflikutshelyzetek megoldása szinte kivétel nélkül emberhalállal történik. Felmerül a gondolat, hogy ha a szürkekabátos fejvadász kalandjai sokáig folytatódnak, valószínűleg alkalmunk lesz egy Punisherhez vagy Hulkhoz hasonló vadhajtás Jonah Hex-képregényben olvasni az utolsó élő emberről a földön.